Základní škola a Mateřská škola Deštná, Letovice Jídelníček 9. 12. 2019 – 13. 12. 2019

Jídelníček 9. 12. 2019 – 13. 12. 2019

Alergeny

Po

PŘESNÍDÁVKA veka špenátová pomaz., banánové mléko,čaj s  citronem, ovoce 1PJ,7,3
POLÉVKA pol. z červené čočky 1P,9
HLAVNÍ JÍDLO koprová omáčka, vejce, houskový knedlík,sirup,mléko, voda 1P,7
SVAČINA chléb, máslo, med,čaj s citronem 1PŽ,7

Út

PŘESNÍDÁVKA chléb, vajíčková pomaz., vanilkové mléko,čaj s citronem,  voda, ovoce 1PGŽ,7,3
POLÉVKA frankfurtská 1P,9,7
HLAVNÍ JÍDLO vepřová pečeně, br. kaše, jablkový kompot, sirup,mléko, voda,ovoce 1P,7
SVAČINA veka, pomaz. máslo,čaj s citronem 1PJ,7

St

PŘESNÍDÁVKA slunečnicový chléb , pomaz. z Lučiny, mléko, čaj s citronem, ovoce  1PŽ,7
POLÉVKA drožďová  1P,9
HLAVNÍ JÍDLO kuřecí játra na cibulce, rýže, puding,mléko, sirup,voda  1P,7
SVAČINA puding,čaj s citronem  7

ČT

PŘESNÍDÁVKA veka, budapešťská pomaz., kakao,čaj s citronem, ovoce 1PJ,7
POLÉVKA kulajda 1P,3
HLAVNÍ JÍDLO rybí filé na másle a kmíně, gratinované brambory,sirup,mléko,voda 1P,4,7
SVAČINA chléb, máslo pór, čaj s citronem 1PŽ,7

PŘESNÍDÁVKA                    topinka s česnekem,banánové mléko,čaj s citronem, ovoce 1PŽ,7
POLÉVKA krupicová 1P,9
HLAVNÍ JÍDLO hovězí guláš, chléb,  sirup,mléko, voda 1P,7
SVAČINA  lívanečky,čaj s citrónem 1PJ,7

Alergeny: 1
 – obiloviny/ P – pšenice, Ž – žito, J – ječmen, O – oves, Š – špalda, K- kamut, B – bulgur,G- graham /, 2 korýši, 3 – vejce, 4 – ryby,5 – arašídy, 6 – sójové boby, 7– mléko, 8 – skořápkové plody / a- mandle, b- lískové, c- vlašské, d- kešu, e- pekanové, f- para, g – pistácie, h- makadamie /,9 – celer, 10 – hořčice, 11 – sezamová semena, 12 – oxid siřičitý,a siřičitany, 13 – vlčí bob, 14 – měkkýši

Změna jídelníčku vyhrazena.

Jídlo obsahuje výše uvedené alergeny a je určeno k okamžité spotřebě.

Alergeny v potravinách

Nová povinnost školní jídelny zveřejňovat alergenní složky pokrmů
Vážení rodiče,
od 13.12.2014 nabývá účinnosti Nařízení EU 1169/2011, kterým vzniká povinnost při nákupu potravinářských výrobků nebo pokrmů ve veřejném stravování vyznačit u výrobků stanovený alergen, který je v jídle obsažen.
Tato povinnost se týká výrobců potravin i veřejného stravování /školních jídelen, nemocnic a dalších zařízení.
Co jsou alergeny?
Alergeny jsou přirozeně se vyskytující látky bílkovinné povahy, které způsobují u přecitlivělých jedinců nepřiměřenou reakci imunitního systému. V podstatě se jedná o poruchy imunity, kdy normálně neškodné látky působí negativně.
EU specifikovalo 14 hlavních alergenů, které podléhají legislativnímu značení: obiloviny obsahující lepek, korýši, vejce, ryby, podzemnice olejná /arašídy/, sójové boby /sója/, mléko, skořápkové plody, celer, hořčice, sezamová semena /seznam/, oxid siřičitý a siřičitany, vlčí bob /lupina/, měkkýši.
Školní jídelna je povinna jasně a zřetelně označit vyrobený pokrm alergenní složkou, ale nebude brát zřetel na jednotlivé přecitlivělosti strávníků. Tuto skutečnost si musí každý strávník hlídat sám. Při výrobě pokrmů není možné se věnovat strávníkům s potravinovou alergií jednotlivě, případným žádostem proto nebude vyhověno. Školní stravování zajišťuje stravování žáků podle jednotlivých věkových kategorií a výživových požadavků.
Na naší škole budou od 13. prosince označeny alergeny na jídelních lístcích čísly. Na nástěnce vedle jídelního lístku, na jídelním lístku nebo na webových stránkách školy bude seznam legislativně stanovených alergenů s číselným označením. Každý strávník uvidí, jaký alergen je v pokrmu obsažen.
V případě dotazů se obracejte na vedoucí stravování.
V Deštné 1. 12. 2014
Markéta Lebišová, vedoucí stravování