Exkurze v Chornicích a v Jevíčku


Ve čtvrtek 20. května naše škola navštívila Chornickou z.o.s., a.s. a Hanáckou zemědělskou společnost Jevíčko, a.s.. V Chornicích jsme měli možnost navštívit skleníky Malohanácké zeleniny, kde pěstují výborná rajčátka, to můžeme potvrdit :-). Pan ředitel, Miroslav Jurka starší nás přivítal a zavedl do manipulační haly u skleníků, kde jsme skrze skleněné stěny mohli všichni nahlédnout do obou částí skleníku. Vysvětlil nám, proč je nutné rozdělení skleníku (v jedné části se pěstují koktejlová a v druhé velkoplodá rajčata,  každý druh má odlišné nároky na pěstování). Všechno řídí moderní technologie a při správném dávkování živin při hydroponickém pěstování, jsou rostliny schopné plodit i jedenáct měsíců. Prohlédli jsme si ještě foliovníky plné nádherně kvetoucích jahodníků a mnozí z nás určitě využijí pozvánku k samosběru jahod. Naskytla se nám také nabídka vidět související provoz – místní bioplynovou stanici, která vyrábí kromě elektrické energie teplo pro provoz skleníků.

Po prohlídce chornického areálu jsme se autobusem přesunuli do Jevíčka do tamního velkochovu mléčného skotu. Prohlédli jsme si ustájení březích krav ve starých stájích, odchovnu telat, moderní stáj pro dojnice i kruhovou dojírnu. Všem se nejvíce líbila malá, pouze pár dnů či týdnů stará telátka, která si mohli žáci za dodržení podmínky být potichu a nedělat prudké pohyby pohladit.

Velice děkujeme panu Jurkovi, že nám umožnil navštívit tyto moderní provozy a nám i našim žákům přiblížil pěstování plodin a chov zvířat.